Головна
Статті
Паркетна дошка
Виробництво паркетної дошки.
20.11.2010
Виробництво паркетної дошки.

Перший в світі багатошаровий паркет побачив світло в 1941 році, коли Густав Чер, онук засновника компанії Черс (Kahrs), отримав патент на багатошарову паркетну дошку і створив технологію виробництво паркетної дошки.

Головною перевагою паркетної дошки є 100% виробництво в заводських умовах, тобто після укладання паркетних дощок, підлога повністю готова до експлуатації і не потребує додаткової обробки. Виробництво паркетної дошки - результат високих технологій. При її виготовленні використовуються самі новітні технології і сучасне верстатне обладнання.

У нас завжди любили і цінували дерево, воно супроводжувало людину все життя: від колиски до старості. Технічний прогрес не відтіснив на задній план цей матеріал, - ми як і раніше любимо і цінуємо дерево. У нас кажуть: «міцний як дуб; струнка як берізка; гнучка як верба», переносячи на людину властивості дерева. Мати в будинку паркетну підлогу -  завжди престижно.

Виробництво паркетної дошки починається з заготівлі деревини. Перший етап - це вибір дерева відповідної породи. Дерево зрубують, видаляють сучки. У лісопильному цеху з підготовленого дерева роблять обрізну дошку.

Наступний етап виготовлення паркету - сушка дерева. Це дуже важливий момент, від якого надалі сильно залежить якість кінцевого продукту. У результаті сушіння треба отримати продукт з вологістю 9-10%, а у вихідному матеріалі вона близько 70%. Навіть з використанням сучасних методів, процес сушки займає декілька тижнів. Правильно проведена сушка покращує якість деревини, підвищує міцність, у подальшому таке дерево не розбухає і не розтріскується.

Деякі заводи використовують у своїй роботі метод імпульсивно-кондиційного сушіння. При цьому методі протягом 15 днів в сушильній камері відтворюються добові коливання температури. У результаті виходить паркетна продукція без залишкової напруги, тріщин і вигинів.

Після сушіння йде попереднє торцювання заготовок. При цьому оптимізують радіус кривизни - торцюванням, для зменшення припуску на стругання при подальшій обробці. Розкривають дефектні місця заготовок і проводять їх видалення. Наступний крок - поздовжний розкрій ламелі лицьового шару заданої товщини і його шліфування.

Одночасно готується деревина для середнього та нижнього шарів паркетної дошки.  Для зменшення відходів виробництва бруски середнього та нижнього шарів після вибракування дефектів зрощуються.

Планки, призначені для верхнього шару проходять селекцію. Селекція - це відбір матеріалу верхнього шару паркетної дошки, зроблених з однієї і тієї ж породи деревини. Відбір здійснюється за кольором, строкатістю, текстурою, наявністю сучків, заболоні (більш світлих ділянок), наявність свілеватості (умовний порок деревини, який виражається у звивистому або безладному розташуванні її волокон) та інші характеристики. Після набору "сендвіча" з ламелей нижнього, середнього і лицьового шару з одночасним нанесенням клею в зоні набору,  відбувається склеювання пакетів (сендвіч-щитів) і поздовжній їх розкрій з метою отримання заготовок багатошарової дошки.

Структура сендвіча паркетної дошки така:

  * Лицьовий шар - планки з деревини цінних порід;
  * Середній шар - деревина хвойних порід (або деревоволокнистих плит високої щільності HDF, напрямок волокон поперечний);
  * Нижній шар - деревина хвойних порід (напрям волокон - поздовжній)
         

Шари паркетної дошки формуються так, щоб волокна деревини розташовувалися різноспрямовано. Верхній і нижній шари спрямовані уздовж довгої сторони паркетної дошки, а середній шар - перпендикулярно. Таке розташування зводить до мінімуму природню зміну розмірів деревини при змінах в приміщенні температурного режиму та вологи .

Наступний важливий етап - це профілювання замкових з\'єднань на бічних кромках багатошарової дошки. Від точності цієї операції залежить якість складання готової підлоги. Отже, панель готова до фінішної обробки. Останнім часом в моду увійшла так звана структурована паркетна дошка, тобто штучно зістарена, пропарена і т.д. Зістарюють паркетну дошку шляхом створення на ній штучних дефектів. Для цього дерево обробляють металевими щітками, створюючи тим самим додатковий рельєф з яскраво вираженою структурою дерева, іноді висвердлюють безліч дірочок, імітуючи сліди життєдіяльності деревних шкідників. Штучно зістарені дошки зазвичай однополосні. Вони ідеально підходять до інтер\'єрів у стилі кантрі, приміщень з старовинної обстановкою. Окрім краси є і функціональні переваги у додатково обробленої дошки - вона зносостійка, оскільки на ній менше помітні ушкодження та подряпини.

На заключному етапі лицьовий шар шліфується, покривається праймером, порозаповнюючими грунтами і декількома (4-5) шарами лаку. Покриті лаком в заводських умов паркетні дошки мають велику зносостійкість, що важливо для цього виду підлогового покриття. Нанесення лаку проводиться у спеціальних камерах з дотримання ряду технологічних умов, які неможливо створити поза виробництвом. Таке лакове покриття служить роками і не вимагає спеціального догляду.

Лакові покриття популярні в нашій країні, в той час як в Європі здебільшого користуються попитом паркетні дошки, оброблені маслом. Вони краще з точки зору екології і виглядають більш природно, але таке покриття потрібно періодично оновлювати.

Геометричні розміри паркетної дошки різних виробників – різні. І хоча різниця незначна за діапазоном, скомбінувати продукцію різних фірм-виробників, як правило, неможливо. Паркетну дошку виробляють різну завтовшки. Верхній шар також може бути різної товщини (від 2,2 до 4 мм, іноді до 6 мм), при цьому чим товстіший цей шар, тим довготривалішим буде покриття.

Більше технічної інформації стосовно представлених у нас виробників паркетної дошки  Ви зможете отримати завітавши у наші салони у Луцьку та Ковелі (Kahrs, Coswick, Magnum, Befag, Alpenholz, Barlinek, Baltic Wood, Karelia, Upoflor, WaldKrone, OldWood).

варіант для роздруку